• Olympijské festivaly Slovenska

• Zmyslom a hlavným cieľom organizovania olympijských festivalov Slovenska (OFS) je podnietiť všetkých zodpovedných – rodičov, pedagógov, trénerov, predstaviteľov štátnej správy a samosprávy na úrovni krajov, miest a obcí, ale aj príslušné  inštitúcie, školy a školské zariadenia k tomu, aby si s plnou zodpovednosťou uvedomili význam športu pre život a zdravý vývoj detí a mládeže. V záujme napĺňania tohto cieľa ich inšpirovať „veľkou olympiádou“ a ponúknuť im možnosť „dotknúť sa  športu a olympizmu“.

Touto myšlienkou si Slovenský olympijský výbor (SOV) stanovil svoj cieľ už v roku 2007 počas príprav na olympijské hry v Pekingu. Ihneď sa tento projekt stal najväčším projektom Slovenského olympijského výboru u nás. V priebehu rokov sa OFS pevne etablovali a v širokom spektre olympijských aktivít úspešne prenikli do povedomia širokej verejnosti. Významne prispeli k formovaniu trvalého vzťahu detí a mládeže k športu, k vyhľadávaniu talentov a v neposlednom rade aj k spájaniu športu s kultúrou, výchovou a vzdelávaním. V záujme napĺňania ušľachtilej myšlienky  olympizmu prispeli k zjednoteniu  úsilia mnohých organizácií a významným spôsobom oživili upadajúce dobrovoľnícke hnutie.

Do týchto aktivít sa zapojilo aj naše CVČ. Podľa usmernení SOV organizujeme v rámci OFS dve z možných kategórií a to Olympiádu hviezdičiek (deti predškolského veku) a Olympiádu nádejí (3. a 4. ročníky ZŠ). SOV vo svojej metodike k súťaži odporúča disciplíny, ktoré by mali byť zaradené v jednotlivých kategóriách. Z nich si organizátor súťaže vyberie tie, ktoré je možné realizovať podľa technických, či časových možností. Malé žiarske hviezdičky súťažia každý rok v areáli ZŠ na Ul. Jilemnického 2, v šiestich disciplínach (beh na 20m a 100m, olympijské kruhy, hod tenisovou loptičkou, skok z miesta, hod na terč) a štafetovom behu. Pre žiarske nádeje sme si vybrali sedem disciplín (beh na 50m a 400m, olympijské kruhy, hod tenisovou loptičkou, skok z miesta, hod na terč a jedna gymnastická disciplína zhyb alebo šplh) a štafetový beh. Olympijské festivaly Slovenska vyhlasuje SOV. Súčasťou olympijských festivalov mládeže je aj vedomostná súťaž, ktorú u nás pripravujeme pod názvom "Myšlienky olympizmu". Je zameraná na vedomosti detí z histórie, symboliky a ďalších oblastí olympizmu vo svete aj na Slovensku. Každoročne vyhlasuje SOV aj súťaže v oblasti umeleckej, o ktorých nájdete viac informácií na ich stránkach.

Stránka SOV