• Rozdelenie súťaží

• Naše Centrum voľného času má dlhoročné skúsenosti s prípravou a organizovaním rôznych podujatí a súťaží. Súťaživosť detí je ich prirodzenou črtou a preto sa tieto podujatia medzi nimi tešia veľkej obľube. Časť podujatí je vyhlasovaná MŠVVaŠ SR, ďalšie sú vyhlasované rôznymi kultúrnymi organizáciami.

Ministersto školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ SR) vyhlasuje a finančne zabezpečuje organizáciu školských postupových súťaží. Plánované aktivity uverejňuje pravidelne v Pedagogicko-organizačných pokynoch (POP) vždy pred začiatkom nového školského roka. V tomto dokumente sa nachádzajú aj informácie o systéme súťaží, počte postupujúcich žiakov z nižších stupňoch kôl do vyšších súťaží, postupovom kľúči pre každú súťaž, ako aj všetky ďalšie informácie potrebné pre prípravu súťaže. Podľa zamerania môžeme povedať, že ich delíme na dve základné skupiny, športové postupové súťaže a predmetové olympiády.

Predmetové olympiády sú určené najmä pre deti nadané v jazykoch, alebo prírodovedných predmetoch. Metodické pokyny, vyhlasovanie termínov a ďalšie dôležité usmernenia k predmetovým olympiádam uverejňuje Iuventa. Sú rozdelené do samostatných kategórií, podľa konkrétneho predmetu.

Predmetové olympiády sa konajú v týchto predmetoch:

Chemická olympiáda, Geografická olympiáda, Dejepisná olympiáda, Matematická olympiáda, Olympiáda v anglickom jazyku, Olympiáda v nemeckom jazyku, Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry, Technická olympiáda

Predmetové olympiády a postupové súťaže žiakov základných a stredných škôl sú integrálnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu detí a mládeže v Slovenskej republike, majú postupový charakter a sú organizované ako jedna z foriem dobrovoľnej záujmovej činnosti žiakov, v súlade s dlhodobou koncepciou MŠVVaŠ SR v oblasti práce s talentovanými deťmi a mládežou. Sú realizované formou predmetových olympiád, postupových súťaží, prehliadok, korešpondenčných seminárov a turnajov. Vyhlasovateľom predmetových olympiád je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Na zabezpečenie aktuálnych olympiád a súťaží uzatvára Iuventa s MŠVVaŠ SR každoročne kontrakt.

Súťaže na celoštátnej úrovni riadi celoštátna odborná komisia, ktorej predseda je menovaný ministrom školstva. Komisia garantuje odbornú stránku jednotlivých olympiád. Na úrovni okresov organizuje predmetovú olympiádu v jednotlivých predmetoch organizácia, ktorú poveruje obvodný úrad, odbor školstva. Každú olympiádu riadi menovaná okresná komisia, zložená z predsedu a dvoch až troch členov. Do komisie navrhuje členov - odborníkov v danej oblasti organizátor olympiády na dobu troch rokov a schvaľuje ich príslušný obvodný úrad, odbor školstva. Následne je v odbornej komisii zvolený predseda komisie. Každá predmetová olympiáda a postupová súťaž sa riadi platným organizačným poriadkom, zaregistrovaným na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR. Organizačné poriadky jednotlivých predmetových olympiád a postupových súťaží určujú a upravujú priebeh konkrétnych podujatí a sú záväzné pre všetkých organizátorov jednotlivých kôl súťaží v SR. V strome súťaží sa pri niektorých predmetoch začína domácim kolom, po ňom nasleduje školské kolo, okresné kolo, krajské kolo a olympiáda vyvrcholí celoslovenským kolom. Organizačné poriadky súťaží nájdete na stránke slovenského inštitútu mládeže Iuventa.

Športové postupové súťaže sa zaoberajú populárnymi športovými disciplínami. Ich organizátorom môžu byť školy alebo školské zariadenia. Informácie o týchto súťažiach nájdete na našich stránkach. Niektoré súťaže organizujú športové zväzy, informácie o nich na našich stránkach neuverejňujeme. Výsledky všetkých športových súťaží nájdete na stránke www.skolskysport.sk.

Záujmovo-umelecká činnosť (ZUČ) prináša deťom možnosť vyskúšať si svoje schopnosti v umeleckých disciplínach, ktorými sú prednes poézie, prózy, rozprávky či povesti a nechýba ani spev. Prezentácia pred ostatnými súťažiacimi a porotou prináša pre deti nielen možnosť sebarealizácie, ale aj možnosť vyskúšať si vlastnú odolnosť voči stresu, či ďalším determinantom výkonu.