• Mladý technik

• Súťaž zameraná na tvorivosť a technické zručnosti detí v rôznych vekových kategóriách je súčasťou projektu ProTech od začiatku jeho realizácie. Každý školský rok si deti pripravujú svoje výrobky, ktoré sú rozdelené podľa použitého materiálu do niekoľkých skupín. Vyhodnotenie súťaže Mladý technik je realizované vždy v máji alebo júni v estrádnej sále MsKC. Školy zúčastnené v súťaži pošlú zoznam svojich súťažných prác do CVČ a krátko pred vyhodnotením súťaže dopravia hotové práce do MsKC. Výrobky sú uložené do výstavnej miestnosti, kde si ich prezrie a vyhodnotí aj odborná komisia zložená zo zástupcov spoločností spolupracujúcich na projekte. Výstavu súťažných prác si prichádzajú pozrieť aj školy, podľa dohodnutého časového harmonogramu, no je samozrejmé k dispozícií aj verejnosti. Výstava spravidla končí v piatok týždňa v ktorom sa uskutoční vyhodnotenie súťaže Mladý technik. Autori víťazných prác sú vo svojich kategóriách sú odmenený vecnými cenami, no okrem toho je každoročne vyhlásený aj víťaz hlavnej kategórie - Mladý technik. Ďalšou cenou je odbornou komisiou odmenená aj najlepšia škola v technickej oblasti. Ocenený a odmenený je zakaždým aj jeden pedagóg za prínos v oblasti rozvoja technickej tvorivosti detí. Poslednou cenou udeľovanou v súťaži sa stala - cena Inoval SAV.

Vekové kategórie:

1. kategória MEET - deti do 6 rokov

2. kategória EXPLORE - deti do 10 rokov

3. kategória DESIDE - deti od 10 do 15 rokov

Do každej kategórie sa môžu deti prihlásiť ako jednotlivci, ale aj ako kolektív.

Súťažné oblasti:   A. Stavebnicové práce, lego stavby

B. Výrobky z dreva

C. Výrobky z kovu (okrem drôtikovania a šperkárstva)

D. Modelárske výtvory (plastikové, letecké modelárstvo)

E. Technická hračka (zlepšováky, ktoré môžu slúžiť ako technická učebná pomôcka)

F. Skladanie origami (len pre žiakov základných škôl)

G. Vedecká úloha (len pre žiakov 8. a 9. ročníka)

Prípadné ďalšie upresnenia sa nachádzajú v propozíciách súťaže.