Koncepcia CVČ
KONCEPCIA ROZVOJA CENTRA VOĽNÉHO ČASU
Predkladateľ: Mgr. Helena Gáfriková
Rok: 2009
Poslanie centra voľného času
Legislatívny základ pre vytýčenie poslania centra voľného času poskytuje v súčasnosti jedine zákon NR SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý citujem:
„Centrum voľného času zabezpečuje podľa výchovného programu školského zariadenia výchovno-vzdelávaciu, záujmovú a rekreačnú činnosť detí, rodičov a iných osôb do veku 30 rokov v ich voľnom čase. Centrum voľného času usmerňuje rozvoj záujmov detí a ostatných zúčastnených osôb, utvára podmienky na rozvíjanie a zdokonaľovanie ich praktických zručností, podieľa sa na formovaní návykov užitočného využívania ich voľného času a zabezpečuje podľa potrieb súťaže detí základných škôl a stredných škôl.
Centrum voľného času môže poskytovať metodickú a odbornú pomoc v oblasti práce s deťmi v ich voľnom čase:
a) školám a školským zariadeniam,
b) občianskym združeniam vykonávajúcim činnosť zameranú na deti,
c) ďalším právnickým osobám alebo fyzickým osobám, ktoré o ňu požiadajú.
Centrum voľného času sa zriaďuje ako zariadenie s celoročnou prevádzkou. Centrum voľného času sa spravidla člení podľa záujmových oblastí na oddelenia a na záujmové útvary. Pre deti so zdravotným postihnutím alebo vývinovými poruchami môže zriaďovať záujmové útvary“.
1. Identifikácia Centra voľného času v Žiari nad Hronom
Centrum voľného času (ďalej CVČ) Ul. M.R. Štefánika č.17 v Žiari nad Hronom vzniklo v podobe samostatného právneho subjektu ako rozpočtová organizácia na základe zriaďovacej listiny k 1.4.2002.CVČ má 4 oddelenia (estetika a spoločenské vedy, prírodoveda a veda a technika, šport a rekreačná činnosť, práca s mládežou), ktoré zastrešujú 25 záujmových útvarov pravidelnej záujmovej činnosti. V súčasnosti v školskom roku 2008/2009 navštevuje CVČ 306 detí – členov záujmových útvarov. Príležitostnej záujmovej činnosti sú deti i verejnosť o veľa viac naklonení, preto pri hodnotení ostatného školského roku, štatistický údaj týkajúci sa účasti na príležitostných aktivitách CVČ bol 14 009 účastníkov. Prevádzka CVČ je spravidla popoludní, ale v prípade potreby organizačného zabezpečenia postupových súťaží a iných podujatí je prevádzka aj v dopoludňajších hodinách. Vyučovacím jazykom je jazyk slovenský.
2. Personálne zabezpečenie
V CVČ pracuje 6 zamestnancov, z toho 4 pedagogickí (1 na MD) a 2 nepedagogickí. Všetky vychovávateľky sú kvalifikované, dve majú ukončené vysokoškolské magisterské štúdium, jedna študuje druhý ročník bakalárskeho štúdia v odbore špeciálna pedagogika.
Dôležitú hospodársko-ekonomickú oblasť zabezpečujú 2 zamestnankyne.
3. Koncepčný zámer Centra voľného času
Kvalita a úroveň činnosti CVČ je mierou dokonalosti a spokojnosti detí i rodičov. Preto je dôležité rešpektovať požiadavky a očakávania záujemcov – detí, rodičov, verejnosti... Z toho hľadiska je možné kvalitu CVČ neustále zvyšovať bez ohľadu na jej aktuálnu úroveň.
Rozčlenenie koncepcie:
· Koncepcia organizačnej štruktúry CVČ
· Koncepcia výchovno-vzdelávacieho procesu CVČ
· Koncepcia materiálno-technického zabezpečenia
Vzhľadom na doterajšie dosiahnuté výsledky v činnosti CVČ je významnou úlohou CVČ plánovanými aktivitami prispievať:
· k utváraniu charakterových vlastností, hodnotovej orientácie a zdravého spôsobu života mladého človeka
· ku kvalitnej profesionálnej príprave detí a mládeže
· k rozvoju záujmov, schopností, tvorivosti a nadania mladých ľudí
· k produktívnemu využívaniu voľného času, k vytváraniu podmienok pre aktívny oddych detí a mládeže, regeneráciu duševných a fyzických síl, rekreáciu, ale aj pre ich sebavzdelávanie sebavýchovu.
VÝCHOVNÝ CIEĽ CVČ
Záujmovou činnosťou realizovať výchovno-vzdelávací proces v CVČ ako formu prirodzenej prevencie pred negatívnymi sociálno-patologickými vplyvmi súčasného sveta v živote detí a mládeže.
STRATEGICKÉ CIELE CVČ
1) Do septembra 2014 vytvoriť a zabezpečiť podmienky pre realizáciu a naplnenie obsahu školského výchovného programu CVČ.
2) Z hľadiska dlhodobého pôsobenia CVČ zabezpečiť výchovno-vzdelávacie proces podľa dopytu detí a mládeže po činnosti v akejkoľvek forme pomocou preferovaných aktivít za účelom kvalitatívneho zviditeľnenia CVČ.
Čiastkové ciele na obdobie 2009 - 2014:
· · využívať inovatívne formy neformálneho vzdelávania pri práci s deťmi a mládežou
· · vytvárať priestorové a motivačné zdroje v spolupráci s ďalšími školskými a kultúrnymi inštitúciami v meste Žiar nad Hronom
· · získať z radov rodičov dobrovoľných vedúcich záujmových útvarov
· · vytvárať v spolupráci s OZ ICM podmienky pre informačno-poradenské služby mládeži a verejnosti mesta Žiar nad Hronom
· · organizovaním rôznych rekreačných a turistických činností umožniť občanom mesta a ich deťom napĺňať ich voľný čas
· · rozvíjať možnosti verejnej prezentácie pre jednotlivcov a kolektívy ZUČ, športu prostredníctvom rôznych súťaží, prehliadok, výstav
· · v súlade s Národným programom podpory zdravia organizovať podujatia v rámci prevencie sociálno-patologických javov (drogové závislosti, kriminalita a iné negatívne spoločenské javy) hlavne v oblasti primárnej prevencie
· · realizovať vzdelávacie aktivity v rámci projektu „Zdravý úsmev“
· · realizovať vzdelávacie aktivity v rámci projektu „ProTech“
· · zvyšovať starostlivosť o talentované a nadané deti a mládež prostredníctvom organizovania postupových súťaží v rámci okresu v oblasti športu, ZUČ i prírodných vied
· · podporovať a vytvárať podmienky na zvyšovanie odbornej kvalifikácie zamestnancov CVČ prostredníctvom školení a kurzov
Centrum predpokladá rozvinutie svojich aktivít tak, aby sa stalo:
· centrom organizovania a zabezpečovania výchovno-vzdelávacej, záujmovej, rekreačnej a športovej činnosti
· zariadením, ktoré v spolupráci s orgánmi štátnej správy, samosprávy, ďalšími štátnymi aj neštátnymi inštitúciami bude vytvárať podmienky pre aktivity detí a mládeže
· inštitúciou zhromažďujúcou základné informácie z oblastí voľného času, primárnej prevencie závislostí, spolupráce, vzdelávania a vytvárajúcou informačnú databázu pre deti a mládež, občianske združenia a pod.
Konkrétne formy realizácie čiastkových cieľov
· vytvárať kvalitné podmienky pre voľno-časové aktivity dosiahnutím dostatočnej participácie ZŠ, SŠ a všetkých výchovných, kultúrnych inštitúcií, ako aj organizácií tretieho sektora v rámci mesta Žiar nad Hronom, hlavne spoluúčasťou na rôznych typoch projektov
· využiť možnosť spestrenia rekreačnej a turistickej činnosti pre verejnosť bez vekového obmedzenia prostredníctvom projektov
· rozvíjať spoluprácu s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Policajným zborom SR, Mestskou políciou, Zborom požiarnej ochrany, Slovenským červeným krížom, Pohronským osvetovým strediskom, Mestským kultúrnym centrom
· venovať sa projektom - mládežnícke výmeny a dobrovoľníctvo ( hosťovaním i vysielaním)
· skvalitniť vybavenie a podmienky inštalácie PC - v PC učebni, aj pre zamestnancov
· vytvoriť podmienky pre činnosť s nezamestnanou mládežou - klubové stretnutia
· v súlade s Národným programom zdravia organizovať podujatia v rámci prevencie sociálno-patologických javov spoločnosti ( drogové závislosti, kriminalita, a iné negatívne spoločenské javy)
· vytvárať priestor pre jednotlivcov a prezentáciu ich schopností, ale aj pre kolektívy ZUČ i športu (súťaže, prehliadky a pod.)
· zvyšovať odbornú úroveň pedagogických pracovníkov CVČ prostredníctvom ďalšieho vzdelávania (školení, kurzov )
· rozšíriť a skvalitniť vydávanie edičných titulov CVČ
· vytvárať lákavé formy prázdninovej a rekreačnej činnosti
· prostredníctvom projektov získať finančné prostriedky na zakúpenie ďalšieho
trenažéra pre halové veslovanie
· zamerať sa na mediálnu prezentáciu činnosti CVČ, vytvoriť vhodnú formu komunikácie s verejnosťou - možnosť ponuky
Cieľové skupiny realizácie určených cieľov:
Najširšou cieľovou skupinou pri súčasnej činnosti CVČ v Žiari nad Hronom sú žiaci ZŠ a to väčšinou žiaci I. stupňa ZŠ, v rámci pravidelnej záujmovej činnosti. Podľa stanovených cieľov je potrebné zamerať činnosť CVČ na širokospektrálny záber detí, mládeže a priaznivcov aktivít pre voľný čas. Veková horná hranica detí, resp. mládeže je stanovená na dosiahnutie veku 30 rokov. Dôležitou cieľovou skupinou sú rodičia, resp. rodinní príslušníci detí a mládeže. Jednou z možností je vytvoriť priestor na získanie dobrých spolupracovníkov, lektorov, vedúcich krúžkov, či klubov a to organizovaním rôznych vzdelávacích foriem.
Nutnosťou je vytvoriť priestor pre:
· nezamestnanú mládež
· deti a mládež zo sociálne znevýhodneného a málopodnetného prostredia
· minoritné skupiny mladých
· nadané deti
· deti so zdravotným postihnutím
· rodičov detí a mládeže, rodinných príslušníkov (vytváranie trvalých základov pre rozvoj osobnosti dieťaťa, formou spolupodieľania na aktívnom využívaní voľného času - tzv. rodinné prostredie)
· prehodnotenie mesačných účastníckych poplatkov v CVČ v spolupráci so zriaďovateľom CVČ
4. Koncepcia organizačnej štruktúry CVČ (ľudské zdroje)
Pedagogický útvar
- úsek riadenia CVČ
- úsek estetiky a spoločenských vied
- úsek športu a rekreačnej činnosti
- úsek prírodovedy, vedy a techniky
- úsek projektovej tvorby, služieb ,propagácie a edičnej činnosti, dobrovoľníctva a vzdelávania(administratívna alebo pedagogická sila)
Hospodársko - prevádzkový útvar
- úsek administratívno-ekonomický
- úsek prevádzky
Predpokladaný počet zamestnancov – 7 osôb. Prvoradé je, aby všetci zamestnanci (pedagogickí aj nepedagogickí) v záujme cieľov CVČ a vlastného pracovného sebauspokojenia, sebarealizácie, dosahovali vyššie výkony.
Ciele v oblasti zabezpečenia kvality výkonov zamestnancov CVČ:
· Napĺňať školský výchovný program - základný dokument CVČ
· Využívať metodické služby, ktoré poskytujú metodické centrá, IUVENTA, SAŠŠ, zamerané na sprostredkovanie aktuálnych pedagogicko-psychologických a odborno-metodických informácií
· Rozvíjať právne vedomie pedagogických zamestnancov v oblasti platnej legislatívy pre školské zariadenia (všeobecne záväzné právne predpisy, rezortné predpisy, metodické usmernenia a koncepcie)
· Vzájomne si odovzdávať poznatky na interných pracovných stretnutiach
· Získavať kompetencie na využívanie informačných a komunikačných technológií
· Zúčastňovať sa na vzdelávacích aktivitách a seminároch, na poradách a konferenciách, pedagogických tvorivostí
· Podporovať pedagogických zamestnancov v kariérnom raste
5. Koncepcia výchovno–vzdelávacieho procesu v CVČ
Základom celého výchovno-vzdelávacieho procesu v CVČ je pravidelná a príležitostná činnosť. Doterajšie skúsenosti Centra voľného času v Žiari nad Hronom potvrdili skutočnosť, že pri pravidelnej záujmovej činnosti, ktorá vyžaduje časovú pravidelnosť, žiaci často menia svoj neustálený smer záujmu a v priebehu školského roka striedajú členstvo vo viacerých záujmových útvaroch. Tým sa narúša systém výchovného pôsobenia, či usmerňovania a dôsledkom toho pri zníženom počte záujemcov záujmový útvar môže ukončiť činnosť.
Naopak organizačná forma príležitostnej záujmovej činnosti sa z roka na rok stáva obľúbenejšou. Hlavne pri aktivitách, ktoré nesú v sebe inovačné a aktivizujúce prvky.
Záujmová činnosť
· pravidelná činnosť – v záujmových útvaroch, kluboch, kurzoch, súboroch
· príležitostná činnosť – formou jednorázových alebo pravidelne sa opakujúcich podujatí, jednodňových i viacdňových, dlhodobých podujatí (súťaže, prednášky, exkurzie, školenia, krátkodobé kurzy, kultúrne a športové podujatia, zájazdy, výstavy, koncerty, sústredenia, vzdelávacie podujatia a ďalšie)
· individuálna práca – najmä vo vzťahu k talentovaným deťom a mládeži – špeciálne záujmové útvary, špeciálne činnosti, odborné poradenstvo, expedície
· krátkodobé záujmové útvary pre deti a mládež s neustálenými záujmami
· prázdninové činnosti – formou stálych, putovných, víkendových táborov a odborných sústredení ako vyvrcholenia činností záujmových útvarov, ďalej formou zájazdov, rekreačných a prímestských táborov pre ostatné deti a mládež
· práce s postihnutými deťmi a mládežou
· práce s problémovou mládežou a práce s deťmi a mládežou zo sociálne znevýhodneného a rodinne zanedbaného prostredia
· práce rodičov s deťmi
· práce s rodičmi a ďalšími záujemcami
· spontánnej činnosti – formou priebežnej ponuky záujmového, rekreačného a relaxačného charakteru i na základe osobného záujmu účastníkov, ako sú prevádzka herne, klubovne, knižnice a študovne, voľné využívanie dielní, počítačových učební
· organizovania a účasti na prehliadkach a súťažiach vyhlasovaných alebo odporúčaných ministerstvom. Odborných sústredení jednotlivcov a kolektívov na základe výsledkov súťaží a poverenia zriaďovateľa
· pedagogického dozoru a organizačnej práce pri podujatiach CVČ, vyplývajúcich z výchovno – vzdelávacej a rekreačnej činnosti
Konkrétne formy záujmovej činnosti pre najbližšie obdobie:
1. Pravidelná činnosť
· personálne obsadenie interní a externí vedúci záujmových útvarov (ďalej len ZÚ)
· delená podľa úsekov pedagogického útvaru
· pre každý školský rok navrhované nové zloženie podľa záujmu detí
Pre školský rok 2009/2010:
úsek estetiky a spoločenských vied úsek prírodovedy, vedy a techniky
Moderný tanec – 2 útvary Plastikový modelár
Tanečná pre MŠ – 2 útvary Rybársky krúžok
Malý výtvarník Kynologický krúžok
Internet klub
úsek športu a rekreačnej činnosti
Gymnastika
Karate
Tenis
Stolný tenis
Mažoretky
Rekreačné plávanie – 2 útvary
Klub halového veslovania
Lukostreľba
2. Príležitostná činnosť
· okresné kolá postupových predmetových olympiád
· súťaže záujmovo-umeleckej činnosti (Rozprávkové vretienko, Hviezdoslavov Kubín)
· organizovanie športových podujatí (aerobik) pre MŠ, ZŠ a ŠKD, SŠ – organizované pre deti a mládež v meste Žiar nad Hronom
· športové postupové súťaže – okresné, regionálne, krajské súťaže pre žiakov ZŠ a študentov SŠ podľa POP
· súťaže v pôsobnosti mesta Žiar nad Hronom, aj v spolupráci s MŠK
· podujatia k ročným obdobiam a podujatia organizované pri rôznych príležitostiach : Deň otvorených dverí – začiatok krúžkovej činnosti, Biela pastelka – sviatok nevidiacich, október Mesiac úcty k starším – Najkrajší zážitok s mojou starkou, starkým (autorská literárna súťaž), december – Čaro Vianoc (tvorivé dielne), marec – Mesiac knihy, Veľkonočné variácie(tvorivé dielne), apríl – Deň zeme, Mesiac lesov, máj – Deň matiek, jún – MDD, Deň otcov, ukončenie krúžkovej činnosti a iné
· prírodovedná súťaž Prírodovedko – určená pre žiakov 4. ročníkov ZŠ
· zábavno – súťažné popoludnia (zamerané na súťaže detí z jednotlivých škôl v rôznych druhoch hlavolamov, krížoviek, sudoku, scrabble, osemsmerovky a iné)
· aktivity a podujatia v rámci projektu Protech – Poznaj svoje možnosti, odborné exkurzie, Prehliadka technickej tvorivosti Mladý technik
Je nutné vyzdvihnúť dôležitosť príležitostnej záujmovej činnosti, pokiaľ ju vnímame z hľadiska potrieb detí a mládeže, ale z hľadiska ekonomického chápania nie je štatisticky zahrňovaná do normatívov na žiaka (podkladom pre výpočet finančného rozpočtu v rámci normatívov je len štatistický výkaz o počte žiakov v záujmových útvaroch pravidelnej záujmovej činnosti).
Pri tomto konštatovaní je prínosom pre rodiny s deťmi v meste, pozitívny postoj zriaďovateľa CVČ – Mesto Žiar nad Hronom, ktorému záleží na podmienkach vytváraných pre trávenie voľného času detí v meste Žiar nad Hronom a preto každoročne akceptuje náklady na činnosť CVČ podľa nutných potrieb a samozrejme podľa samotných možností mesta.
Centrum voľného času sa preto snaží zodpovedne pristupovať práve k voľbe organizačných foriem pri svojej činnosti. Vo svojej koncepcii na ďalšie obdobie piatich rokov navrhujem vytvárať postupne kvalifikačné, priestorové a materiálne podmienky v týchto smeroch príležitostnej oblasti:
a) aktívne pracovné kluby pre skupinu záujemcov zdravotne hendikepovaných (bezbariérový prístup, kvalifikáciu z oblasti špeciálnej pedagogiky, poskytnutie podmienok pre sebarealizáciu danej skupiny v rámci mesta Žiar nad Hronom)
b) tvorivé pracovné dielne s rozvrhovým prístupom ( možnosti pre nezamestnanú mládež, verejnosť, ale aj MŠ a ZŠ, s príslušným vybavením pracovného náradia i materiálu)
c) tréningové prostredie pre deti i dospelých, verejnosť ( v súvislosti so zabezpečením 2 trenažérov halového veslovania, ktoré je ekonomicky nenáročné a môže vyriešiť dočasné ekonomické opatrenia v rámci športu v meste, nielen v zimnom, ale aj v letnom období pre žiakov i pedagógov i členov šport. oddielov, nakoľko daný trenažér plne podporuje komplexný rozvoj fyzickej zdatnosti )
Rekreačná - prázdninová činnosť:
· miestne tábory počas jarných, zimných a letných prázdnin v priestoroch CVČ
· pobytové tábory v rámci Slovenska
· zahraničné pobyty podľa záujmu
· krátkodobé podujatia - odborné sústredenia v rôznych záujmových oblastiach
· Univerzita protechnických zručností – počas jarných a letných prázdnin v rámci projektu Protech
V činnosti CVČ je neodmysliteľnou súčasťou priestor na pokračovanie v rozvoji a zdokonaľovaní projektov Zdravý úsmev, Policajt môj kamarát, Počítače pre školy, ProTech a zároveň sa zamerať na nové výzvy.
6. Koncepcia materiálno –technického zabezpečenia
Materiálno – technické podmienky v CVČ vyhovujú potrebám výchovno – vzdelávacieho procesu, ale snaha je ich neustále zlepšovať nákupom nových učebných pomôcok, didaktických hier, výtvarného a technického materiálu, ako aj aktualizáciou knižnice. Postupne zabezpečovať výmenu starých, opotrebovaných kobercov. Zvyšovať vybavenosť výpočtovou a rozmnožovacou technikou, ktorá je v našej organizačnej práci nevyhnutnosťou. Pre vzdelávacie aktivity so žiakmi je často využívaný dataprojektor.
V rámci projektu Otvorená škola sa nám podarilo zabezpečiť kvalitný športový materiál. Ďalšie ciele pri úprave interiéru:
· Zabezpečiť dostatok didaktických pomôcok a materiálu na kvalitné plnenie úloh VVP.
· Pokračovať s výmenou interného vybavenia klubovní účelovým nábytkom (pre knižnicu, pre uloženie spoločenských hier, pre TV a video techniku, skrine pre archív)
· Postupná výmena výpočtovej techniky u ekonómky aj na pedagogickom úseku.
· Zakúpenie detského nafúkovadlá pre účely organizovania detských podujatí v meste, hlavne pre MŠ a I. stupeň ZŠ.
· Zabezpečenie trenažérov halového veslovania (prostredníctvom projektov a vlastných príjmov)
· Zabezpečenie schodolezu, resp. iného riešenia prístupu do priestorov CVČ pre imobilných (prostredníctvom projektov a vlastných príjmov)
Samozrejme realizácia týchto zmien si vyžaduje veľa finančných prostriedkov a aj dlhší časový horizont.
7. Formy prezentácie činnosti CVČ
· organizovanie Dní otvorených dverí - propagácia záujmových útvarov
· propagovať aktuálnu činnosť pomocou rôznych verejných podujatí, reagovať na celospoločenské ciele, napríklad Svetové dni, Vyhlásenia a venovania roku niektorej oblasti života, podujatia vyhlásené medzinárodnými organizáciami
· edičná činnosť a vytváranie ponúk pre cieľové skupiny o činnosti CVČ
· propagačno - výtvarnou činnosťou kvalitne prezentovať CVČ
· zabezpečiť fotodokumentáciu všetkých podujatí CVČ
· využiť všetky dostupné formy propagácie (ATV, My Žiara, Hutník, školské časopisy, mestský rozhlas a iné)
· pravidelné zverejňovanie termínov vlastných podujatí, ale aj úspechov CVČ
· propagovanie práce jednotlivcov aj kolektívov - úspechy súťaží
· publikovanie a vydávanie edičných titulov (prevencia drogových závislostí, zdravý štýl života a pod.)
· vydávanie listov - informácií pre ZŠ, SŠ
Edičná činnosť:
1. Prezentačný bulletin - Centrum voľného času M .R. Štefánika 17, Žiar nad Hronom v každom školskom roku s ponukou záujmových útvarov pre MŠ, ZŠ, SŠ
– venovaný propagácii a náboru detí do záujmových útvarov ponúkaných CVČ.
2. Receptár Maškrtníčka
– prehľad receptov, ktoré si deti v krúžku prakticky vyskúšali.
3. Plagáty a propagačné letáky na všetky podujatia CVČ
4. Mesačné plány
– pravidelne zverejňované na verejných priestranstvách mesta, školských i kultúrnych inštitúciách, webovej stránke CVČ
5. Mám svojich starkých veľmi rád
– Zborník vlastnej tvorby žiakov zapojených do literárno – výtvarnej súťaže „Mám svojich starkých veľmi rád.“
CVČ svoju činnosť pravidelne prezentuje na stránkach Mestských novín, aj prostredníctvom televízie ATV ( infotext a priame reportáže z rôznych aktivít a podujatí).
8. Spolupráca s inými inštitúciami
Spoluprácu je potrebné budovať na dobrých vzájomných vzťahoch. Jej kvalita sa prejaví pri spoločnom organizovaní jednotlivých podujatí. Prejavuje sa v zložke organizačnej, menej výrazná je v oblasti finančnej.
Čiastkové zámery spolupráce:
· udržiavať a rozvíjať spoluprácu so školami, školskými, kultúrnymi inštitúciami na území mesta Žiar nad Hronom, ale i okresu, či regiónu
· budovať nové vzťahy s nadáciami, občianskymi združeniami a inými subjektmi, ktoré sa podieľajú na voľno-časových aktivitách pre deti a mládež
· skvalitniť spoluprácu so zriaďovateľom CVČ, pobočkou ÚPSVaR v Žiari nad Hronom, CPPPaP , pobočkou RÚVZ v Žiari nad Hronom, SČK, Mestskou políciou, OO PZ v Žiari nad Hronom, Športovým klubom a ostatnými inštitúciami v meste i regióne
· naďalej podporovať spoluprácu so SAŠŠ, krajským CVČ Junior v Banskej Bystrici a IUVENTOU
· nadviazať spoluprácu s jednotlivými podnikmi a firmami pôsobiacimi na území mesta i okolia, za účelom realizácie spoločných projektov.
9. Záver
Centrum voľného času v Žiari nad Hronom má neľahkú úlohu. Presadiť sa v konkurencii jednotlivých škôl, ktoré sa snažia svoju pôsobnosť rozšíriť aj na voľno-časové aktivity a krúžky za účelom získania a využitia finančných prostriedkov za vzdelávacie poukazy. Aj napriek tomu sa bude centrum snažiť aktívnou činnosťou preukázať svoju opodstatnenosť, svoje poslanie a miesto pri skvalitňovaní života mladých ľudí v meste Žiar nad Hronom. Samotná existencia Centra voľného času v Žiari nad Hronom a jeho každodenné pôsobenie v meste je prirodzenouprevenciou pred negatívnymi sociálno-patologickými vplyvmi súčasného života. Predložená koncepcia môže byť jedným zo základných pilierov pri skvalitňovaní manažérskej práce v CVČ , na propagáciu výsledkov vlastnej činnosti, na skvalitnenie a rozšírenie spolupráce s ostatnými inštitúciami v meste.