• Srdce na dlani

• Centrum dobrovoľníctva v rámci Banskobystrického kraja každoročne pripravuje, pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, podujatie Srdce na dlani. Ide o oceňovanie výnimočných dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, jednotlivcov aj kolektívov za ich dobrovoľné aktivity uskutočňované v prospech iných v rôznych oblastiach spoločenského života, rozvoja komunity, ochrany životného prostredia, zdravia, kultúry, umenia, výchovy, vzdelávania, vykonávané bez nároku na finančnú odmenu alebo akýkoľvek honorár. Rovnako je aj ocenením výnimočných projektov, ktoré svojím poslaním menia veci k lepšiemu.

„Poslaním a zmyslom ocenenia je vyjadriť osobitnú vďaku tým, ktorí si vo svojom voľnom čase nájdu miesto na pomoc iným a všade tam, kde je to jednoducho potrebné“  uvádza koordinátorka Veronika Kosková z Centra dobrovoľníctva v Banskej Bystrici. „Touto cestou by sme chceli vyzvať všetkých, ktorí poznajú vo svojom okolí takýchto výnimočných ľudí a chcú im napr. aj týmto spôsobom poďakovať, nech vyplnia nominačný hárok. Dôležité je prečítať si štatút, kde nájdu informácie ako postupovať a aké sú podmienky prijímania nominácii “ dodáva koordinátorka oceňovania Srdce na dlani.

Nominovať môžete vzácneho človeka, skupinu alebo projekt v nasledujúcich kategóriách:

1. Dobrovoľníctvo v sociálnej a zdravotnej oblasti
          2. Dobrovoľníctvo v oblasti výchovy, vzdelávania a práce s deťmi a mládežou
          3. Dobrovoľníctvo v oblasti ochrany životného prostredia
          4. Dobrovoľníctvo v oblasti kultúry a umenia
          5. Dobrovoľníctvo v oblasti ochrany ľudských práv, občiansky aktivizmus a rozvoj komunity
          6. Podpora dobrovoľníctva - subjekt vytvárajúci podmienky na rozvoj dobrovoľníctva v rámci svojej pôsobnosti (školy, firmy, mestá, verejné inštitúcie, komunity, organizácie a i.)
          7. Dobrovoľnícky projekt roka
          8. Dobrovoľnícka rodina
          9. Mladý dobrovoľník/-čka do 30 rokov
          10. Seniorský dobrovoľník/-čka nad 50 rokov
          11. Koordinátor/koordinátorka dobrovoľníkov a dobrovoľníčok
          12. Dobrovoľnícka pomoc pre ľudí na úteku z Ukrajiny

O udelení ocenenia Srdce na dlani rozhoduje hodnotiaca komisia zastúpená morálnymi a odbornými autoritami a zástupcami a zástupkyňami organizácií spolupracujúcich s Centrom dobrovoľníctva, n. o. v kraji, ako aj  oceneným dobrovoľníkom z predchádzajúceho ročníka udeľovania ocenení Srdce na dlani (2021):

• Bc. Ingrid Palatinusová – OZ Šanca pre Dražice - Infobod Centra dobrovoľníctva n.o.
          • Ing. Ján Lunter - predseda Banskobystrického samosprávneho kraja
          • Mgr. Zuzana Heinzová PhD. - členka správnej rady Centra dobrovoľníctva n.o.
          • Ing. Milan Lichý - viceprimátor mesta Banská Bystrica
          • Mgr.art. Eva Mazancová, ArtD. - laureátka Srdca na dlani 2021

Dôležité termíny:

• 10.10. - 10.11.2022 - zasielanie nominácii
          • do 8.11.2022 možnosť konzultovať nominácie osobne, online, telefonicky s koordinátorkou Srdca na dlani: Veronika Kosková, srdcenadlani@centrumdobrovolnictva.sk, 0908 411 917
          • 2.11.2022 o 15.00 hod. – bezplatný online webinár Ako napísať nomináciu na Srdce na dlani s možnosťou konzultovať. Prihlasovanie na webinár cez nasledujúci link https://forms.gle/wtJzQnrzs2pTBWhL6
          • 9.12.2022 - slávnostný galavečer spojený s odovzdávaním ocenení Srdce na dlani 2022, hotel Poľana, Zvolen

V minulom roku komisia udelila celkovo 13 sŕd spomedzi 34 nominácii. Veríme, že v tomto roku budeme môcť opäť zažiť atmosféru tohto výnimočného večera.

Partneri podujatia Srdce na dlani 2022 v Banskobystrickom kraji: Ministerstvo školstva SR, Univerzita Mateja Bela, IUVENTA – Inštitút mládeže, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií, Úrad splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti, Nadačný fond Kaulfland, Rádio Lumen, Banskobystrický samosprávny kraj